AMFO 2014 Levice

Vyhodnotenie AMFO 2014 v Leviciach

Prešiel rok a my sme sa znova vybrali na vyhodnotenie celoslovenskej súťaže amatérskej fotografie (AMFO) do Levíc. Keďže to bolo v Leviciach iba druhýkrát (dovtedy boli vyhodnotenia v iných mestách) a minulý rok sme boli nesmierne spokojní, išli sme plní očakávaní ako bude tento rok akcia prebiehať.
Nakoľko sa v tomto článku chcem venovať hlavne jednej časti programu, budem stručný o celku, ale nedá sa obísť aj celok. Podľa môjho názoru (a nie som sám, čo ho mám), bolo rozhodnutie zveriť AMFO do rúk ROS (regionálne osvetové stredisko) v Leviciach určite to najlepšie, čo sa mohlo stať. Je to v dnešnej dobe najlepšie zorganizovaná akcia pre amatérskych fotografov na Slovensku (a to navštevujeme obdobných akcií veľa) s najlepšou atmosférou a prezentáciou.
V novinách by to možno vyznelo ako klišé, ale toto je môj blog, kde píšem veci tak, ako ich vnímam a aj preto musím poďakovať hlavne pani Alžbete Sádovskej a pani Marte Kosmályovej za to, že sú. Som veľmi rád, že ešte niekde existujú správni ľudia na správnych miestach a na tejto akcii je vidieť ako to vyzerá, ak ľudia robia to, čo ich baví. Škoda, že to nie je tak aj inde.
Takže o celku stačilo, aj keď si určite zaslúži celý článok, ale to nechám na iných.Určite si však túto akciu nenechajte na rok ujsť, nebudete ľutovať ani minútu a ja sa polepším a dám vám určite o jej konaní sa dopredu vedieť, čo som tento rok neurobil a teraz ma to mrzí. No, ale čo sa stalo sa už neodstane a poďme na to, o čom som chcel písať hlavne:

Tvorivé dielne u Gabriela Kosmályho

Na začiatok by som chcel uviesť, že tvorivé dielne počas AMFO boli tri a podľa ohlasov kolegov boli výborné všetky. Ja vám viem priblížiť atmosféru iba tých, na ktorých som bol a tak mi ostatní hádam odpustia, že nepíšem aj o nich. Tak poďme na to:Tvorivé dielne s Gabrielom som zažil po prvýkrát minulý rok a od tej doby som vedel, že ak sa mi podarí do Levíc ísť aj tento rok, tak jedine tieto dielne. Pri tom prvom roku bol výber hlavne preto, že téma bola o tom, čo fotím, tento rok to už bolo práve pre Gabrielov prístup a pre atmosféru, ktorú som zažil minule.Dielne začínajú piatkovým večerným zoznámením sa s ostatnými učastníkmi a pokračujú diskusiou. Gabriel rozoberie plán na samotné dielne a nechá ostatných, aby sami rozhodli, resp. navrhli, čo všetko by chceli počas dielní vyskúšať a čomu by sa chceli venovať podrobnejšie. Večer sa ukončí ukážkami svetových diel fotografov zo začiatku a z konca minulého storočia – pre porovnanie vývoja a pre inšpiráciu. Druhý deň už tvoria samotné dielne. Začína sa ukážkami Gabrielových diel ku konkrétnym témam pre predstavu. Mimo to má Gabriel k dispozícii ďalšie materiály vo forme premietania a kníh, aby ostatných podnietil ku kreativite a aby navodil správnu inšpiratívnu atmosféru. Po týchto ukážkach sa už prechádza k samotnému fotografovaniu. Nebudem tu dávať konkrétny priebeh jednotlivých fotení a tém, to ani nie je účelom tohoto písania. Dôležité na tom je, že tieto dielne sú o voľnosti, o komunikácii a hlavne o priateľskej atmosfére.
Na Gabrielovom prístupe sa mi páči, že i keď má svoj vlastný štýl tvorby, nikomu ho nevnucuje a práve naopak, podnecuje ľudí, aby si našli svoj smer. Popritom vám v praxi ukáže rôzne možnosti, ktoré viete využiť pri akomkoľvek druhu tvorivej fotografie. Do ničoho nikoho nenúti, poradí pri nápadoch, upozorní na chyby a vyzdvihne klady. Tieto dielne majú naozaj právo nazývať sa tvorivými, pretože to nie je o lektorovi a poslucháčoch, ale o tvorivej činnosti úplne všetkých zúčastnených a každý má možnosť zrealizovať si tu vlastné nápady.
Ja viem, celé to možno znie až veľmi ideálne, až je to neuveriteľné, ale ja som z Levíc odchádzal plný nových nápadov, inšpirácií a podnetov a hlavne plný chute pustiť sa do nových projektov. Preto ak budete mať možnosť, určite vám odporúčam absolvovať nejaký Gabrielov workshop, neoľutujete bez ohľadu akému žánru fotografie sa venujete. Pre mňa je už dnes jasné, že ak bude o rok táto možnosť a ak sa mi po tomto článku ujde miesto, že si Gabrielove dielne nenechám ujsť. Ja osobne sa budem snažiť zistiť termíny Gabrielových dielní, aby som vám ich aj na týchto stránkach mohol vžťdy dopredu oznámiť.No a ešte, aby som nezabudol, okrem Gabriela musím spomenúť aj neskutočnú modelku Klárku, pred ktorou naozaj klobúk dolu. Tak úžasne vnímavú modelku, ktorá sa napózuje presne podľa vašich predstáv ešte skôr ako jej stihnete dopovedať čo očakávate, som zažil prvý krát.

Čo dodať na záver

Fotoklubáci z Detvy chodíme na rôzne akcie a vyhodnotenia súťaží, či výstavy. Našim zvykom je chodiť na jednu noc, aj keď väčšina týchto akcií trvá do nedele, my sme si zo skúseností už zaužívali, že odchod v sobotu večer je akurát, aby sme mali kúsok víkendu aj doma. Zistili sme, že ak nezostávame do nedele, tak už o veľa neprichádzame. Po sobotňajšom odchode z Levíc však bola prvá debata v aute o tom, že nabudúci rok si to musíme zariadiť tak, aby sme v Leviciach zostali až do nedele. A myslím si, že to hovorí úplne za všetko.