Dni fotografie v Leviciach 2017

Tento rok sa medzinárodný fotografický festival v Leviciach konal už jubilejný desiaty rok a Fotoklub z Detvy bol konečne pri tom a nielen pasívne ako pozorovatelia, ale dostala sa nám česť zúčastniť sa aj ako aktívni vystavovatelia.

V piatok ráno preto vyrazila výprava fotoklubu v zložení Pavel Vnučko, Jozef Fašanga, Irena Polívková, Maroš Bauer, Petra Ščevlíková a Vratko Boleslavský  do Levíc.

O 11.00 hod. sme už inštalovali výstavu fotoklubu v priestoroch kaviarne “Na kus reči” vo veľmi príjemnom prostredí s milým personálom a za pomoci ľudí z OZ Fotogravity. Keďže naša výstava nebola veľká a vďaka podrobným informáciám o mieste a všetkých technických záležitostiach od Marty Kosmályovej sme si vedeli urobiť prípravu už v Detve. Inštaláciu sme hlavne vďaka Paľovi (ktorý sa hneď ujal postu hlavného inštalátora, čo sme ostatní uvítali) zvládli vo veľmi krátkom čase a o 12.00 hod, sme už boli na spoločnom obede s ostatnými vystavujúcimi a s organizátormi festivalu.

Po obede nasledovalo ubytovanie zabezpečené organizátorom a návšteva našej obľúbenej levickej kaviarničky, ktorú nikdy neobídeme, keď sme v Leviciach.

O 16.30 hod. sme už sedeli v levickej synagóge, kde sa práve v tomto čase konalo slávnostné otvorenie Dní fotografie v Leviciach.

Po slávnostnom otvorení podujatia nasledovalo otvorenie troch hlavných výstav uznávaných fotografov:  Jan Pohribný (CZ), Alan Hyža a Robo Kočan. Výstavy týchto autorov stoja určite za návštevu, či už sa jedná o veľmi zaujímavú výstavu Jana Pohribného s fotografiami prírody, kde sa snaží zachytiť pomocou rôznych svetelných efektov energiu, ktorá z daného miesta vychádza. Výstava Roba Kočana zas vznikla počas digitalizácie diel v depozitoch rôznych inštitúcií, kde ho zaujalo dočasné uloženie týchto diel a vzniknuté súvislosti alebo konfrontácie, ktoré týmto uložením vznikli. Výborná je aj výstava Alana Hyžu, ktorý vytvoril projekt portrétov ľudí, ktorí ovplyvňujú slovenskú kultúru v diptychu s miestom, ktoré k týmto ľuďom neodmysliteľne patrí. Viditeľne náročný projekt, ktorý vás prinúti chcieť si ho pozrieť znova, čo sme mimochodom aj urobili a v sobotu sme si boli výstavu užiť druhýkrát .

O 17.30 hod. sme sa presunuli do Tekovského múzea v Leviciach, kde sa otvárali ďalšie tri výstavy a to výstava 100 rokov fotografickej techniky, kde sme mali možnosť vidieť rôzne staré fotoaparáty a techniky spracovania fotografií. Nasledovalo otvorenie výstavy Tímára Pétera z Maďarska a otvorenie výstavy Apáti Tóth Sánodra taktiež z Maďarska. Do programu DFLV bolo zároveň zaradené aj slávnostné znovuodhalenie bronzovej plastiky s názvom Svedectvo od sochára Andreja Rudavského.  Nasledovalo pohostenie a presun do reštaurácie Sitmar na Rozhovory o fotografii spojené s večerou.  O 22.00 hod. sme sa presunuli na ubytovanie, žiaľ pre svoje povinnosti sa museli domov vrátiť Pavel Vnučko a Jozef Fašanga. Samozrejme po dni plnom zážitkov nejaký čas trvalo, kým sme sa konečne uložili k spánku, pretože nabratá energia z výstav nútila k rozhovorom.

V sobotu sme vyzdvihli našu externú nefotiacu kritičku ( v dobrom slovazmysle) fotoklubu Ľudmilu Ščevlíkovú, ktorá prišla do Levíc za nami vlakom a hneď sme sa aj ponáhľali na otvorenie výstavy poľského fotoklubu Slubice v CK Junior. Ako sme sa dozvedeli, fotoklub funguje aj ako fotokrúžok pre začínajúcich fotografov a na výstave sa prezentovali sériou fotografií premietných obrazov na ľudí, od rôznych autorov. Výstavu osobne považujem za výbornú a fotografie boli veľmi kreatívne a zaujímavé.

Čas do obeda sme využili, ako som už spomínal, opätovnou návštevou výstav, ktoré boli otvárané v piatok, aby sme si ich pozreli vo väčšom kľude.

Po obede bola chvíľa na oddych a potom už nasledovalo o 15.00 hod. otvorenie výstavy nášho fotoklubu v kaviarni Na kus reči. Gabriel Kosmály zhodnotil v krátkosti obsah výstavy a tvorbu jednotlivých členov. Veľmi ma potešilo jeho vyjadrenie o fotokluboch, kde zo svojej skúsenosti uviedol, že pozná dva druhy fotoklubov: prví si robia to, čo ich baví a sú spokojní so svojimi výsledkami a druhí sa snažia zdokonaľovať a ísť neustále dopredu a skutočne tvoriť na úrovni profesionálnych fotografov. Jednoznačne zaradil náš fotoklub do tejto druhej kategórie. Nakoľko Gabriel pozná tvorbu niektorých členov už pár rokov, bol milo prekvapený ich obrovským posunom vpred.

Celkovo nás potešil záujem o jednotlivé diela zo strany divákov, rovnako ako nás tešili ich otázky k jednotlivým dielam, na ktoré sme s radosťou odpovedali aj za členov, ktorí sa nemohli zúčastniť. Poľských fotografov zaujímala na záver hlavne tvorba Pavla Vnučka a to hlavne spôsob ako jeho geometrické fotografie zrealizoval, žiaľ v tomto sme im mohli podať len veľmi približné informácie.

Výstavu z verejných zdrojov podporil

 

Po otvorení našej výstavy sme sa presunuli do veľmi zaujímavých priestorov kaviarne Schoellers. V týchto priestoroch sa otvárala výstava 10 rokov workshopov ROS Levice, ktorá mapuje prierez workshopmi, ktoré vznikli počas tohoto obdobia vďaka levickému ROS. Keďže sme sa na niektorých workshopoch aktívne zúčastnili, boli fotografie zároveň pripomienkou na skvelé zážitky, ktoré sme tu mohli prežiť.

O 17.00 hod. sme sa už nachádzali v priestoroch hotela Astrum Laus, kde prebehlo otvorenie poslednej výstavy od mladej talentovanej autorky Doroty Holubovej s názvom Balifornia. Výstava zobrazuje dianie v skaterskom bazéne na Bali, kde sa stretávajú skateri z celého sveta a Dorotke sa podarilo zachytiť výborne atmosféru, ktorá tam panuje. Pri prezeraní jej fotografií doslova vdýchnete dianie na tomto mieste a máte pocit, že ste účastníkom tohoto deja.

Týmto bola séria výstav DFLV 2017 otvorená a my sme sa pomaly pobrali na návrat domov. Unavení a zároveň plní zážitkov sme šťastní odchádzali domov s vedomím, že nás unavila iba samotná účasť. Preto sme cítili neskutočný obdiv a vďaku ku všetkým, ktorí túto nádhernú oslavu fotografie museli zorganizovať a zabezpečiť, čo sa im podarilo na jednotku s hviezdičkou, ako to už u tímu pracovníkov a spolupracovníkov s ROS Levice býva zvykom. Posielame veľké ĎAKUJEME.

Ak teda v týchto dňoch navštívite Levice, nenechajte si tento festival ujsť. Určite sa však oplatí naplánovať si cestu aj zámerne, pretože na tomto festivale si každý určite príde na svoje a každý nájde niečo, čo mu bude blízke.

Info o akci nájdete na stránke levického ROS, tak nepremeškajte príležitosť.

Foto: Vratko Boleslavský