AMFO 2017 Nitra

V dňoch 3. – 5. novembra 2017 sme sa s očakávaním vybrali na vyhodnotenie celoštátneho kola AMFO 2017, ktoré sa po prvýkrát konalo v Nitre. Na vyhodnotenie sme išli v troch skupinách, nakoľko nie každý mohol ísť v rovnakom čase. Prvá skupina v zložení Irena Polívková, Pavel Vnučko a Jozef Fašanga vyrazili ako prví, nakoľko chceli stihnúť pozrieť všetky sprievodné výstavy a večer sa vracali domov. Druhú a tretiu skupinu tvorili Vratko Boleslavský, David Kamenský, Petra Ščevlíková, Ľubomír Šurina a Maroš Bauer. Celá táto skupina zostávala v Nitre aj na workshopoch až do nedele.

Výstava a vyhodnotenie AMFO 2017 sa konalo v Galérii Mlyny Nitra, čo vyvolalo celkom zaujímavé reakcie, nakoľko táto galéria je súčasťou Obchodného centra Mlyny. Bolo zaujímavé sledovať protichodné názory na vystavovanie v takomto centre a ani my vo Fotoklube sme sa nevyhli protichodným názorom. To osobne považujem za užitočné, pretože nie vždy musíme mať na veci rovnaký názor.

Ja osobne k tomuto dám svoj pohľad, ktorý nie je pohľadom všetkých členov Fotoklubu, ale každý sa môže vyjadriť napr. v komentári k tomuto článku, ak bude chcieť.

Mne osobne ako fotografovi priestory vyhovovali na výstavu a bol som rád, že fotografie si tak pozrú aj ľudia, ktorí by do nejakej galérie nešli. Toto sa mi potvrdilo v nedeľu, keď sme nejaký čas sedeli v kaviarni vedľa výstavy a mohol som tak sledovať záujem ľudí, ktorí na výstavu odbočili (pretože ju nemali priamo v ceste) a so záujmom fotografie prezerali a rozprávali sa o nich. To ma utvrdilo v názore, že fotografia je druh umenia, ktorý môže ísť medzi ľudí a neutrpí tým. Aby som však dal aj iný názor, tak čo sa týka samotného vyhlásenia výsledkov, k tomu už tento priestor nebol až taký dobrý a vyhovujúci, nakoľko ruch obchodného centra rušil toto vyhodnotenie. No a tiež tu bol problém pre starších, ktorí si nemali kam sadnúť a aj preto naša prvá skupina odišla pred koncom.

Čo sa týka samotnej úrovne AMFO 2017, tak sme boli veľmi milo prekvapení s kvalitou a výberom fotografií, kde naozaj vidieť, že fotografi nijako nezaostávajú za súčasnou svetovou tvorbou. Výborné fotografie mali aj kategórie mladých autorov, kde je vidieť, že záujem o tvorbu rastie.

Súčasťou AMFO 2017 boli aj ďalšie výstavy, ktoré sme si mali možnosť pozrieť. Každoročne je to výstava Národnej súťaže amatérskej fotografie  z Českej republiky, ktorú sme si mohli pozrieť v  Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Výstava bola fajn, iba môj dojem je, že zaostáva dosť výrazne za svetovou tvorbou a príde mi ako niekoľko rokov pozadu. Toto ma vždy zaráža, že pri množstve výborných českých fotografov je česká amatérska scéna úplne inde.

V sobotu sme si mohli pozrieť výstavu Utajená krása Martinského vrchu v kultúrnom dome v Drážovciach, ktorá bola veľmi zaujímavá. Okrem tejto výstavy prebiehali ešte výstava Štyri ročné obdobia v KOS Nitra, Dekáda – 10 rokov Fotoklubu Šaľa, výstava fotografií členov fotoklubu v OC Centro a Rázcestia (Street art) – autorská výstava Tomáša Bugára v Trafačke.

Ako som už spomínal, zostávajúca partia z fotoklubu sa zúčastnila v Nitre aj workshopov, teda konkrétne jedného (z troch ponúkaných) s lektorkou Petrou Cepkovou s názvom Sudekovo okno – urbánny poetizmus, mestská krajina.

Ako tradične býva zvykom na workshopoch s Petrou, tak to bola hlavne skvelá zábava a veľa tvorivosti. Nebudem prezrádzať podrobnosti, ale iba v rýchlosti prezradím, že sme sa kreatívne realizovali pri výrobe fólií, ktoré sme následne využili pri fotení najprv v a pri Drážovskom kostolíku, kde nás skoro odfúklo a následne v priestoroch Martinského vrchu. Celý workshop sa niesol v atmosfére smiechu a maximálnej zábavy.

Výborná bola tiež prezentácia tvorby Petry Cepkovej, ktorú sme mohli absolvovať v sobotu večer v hoteli Agroinštitút, kde sme boli počas týchto dní aj ubytovaní.

Nedeľa sa už niesla v duchu upravovania nafotených fotografií a príprave prezentácií jednotlivých workshopov, ktorá vyvrcholila predstavením prác jednotlivcov v KOS Nitra, kde nasledovalo poďakovanie organizátorom za skvelú akciu a atmosféru a následne sme sa rozlúčili a vybrali sa domov.

Na záver – Nitra nijako nesklamala a pripravila výborné vyvrcholenie celoročného AMFO 2017 a aj napriek rozdielnym spomínaným názorom sa určite všetci tešíme do Nitry aj ďalší rok.